اولین جلسه ترم پاییزه موسسه تمدن اسلامی(متا) در تاریخ ۱۳/ ۷/ ۹۵ در محل مجموعه فرهنگی “شهر” برگزار گردید. در این جلسه که با عنوان “گونه شناسی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت” برگزار گردید.

مدیرعامل موسسه مطالعات تمدن اسلامی، با اشاره به ضرورت رسیدن به یک الگوی پیشرفت مناسب، عنوان کردند مقدمه‌ی درک مناسب الگوی پیشرفت، اصلاح درک ما از دین است. ایشان با استناد به کلام امام رحمه الله که “روز غدیر آمده است تا نصب ولایت برای همه زمان‌ها بماند” توضیح دادند درک متفاوت امام از اسلام؛ “الاسلام هو‌الحکومه” بیان می‌کند قوانین فقهی برای قوانین حکومت درج شده تا عدالت در جامعه بسط یافته و اجرا شود.

حجت‌الاسلام سید محمدحسین متولی امامی با اشاره به اینکه هر جا و در هر مکانی بخواهیم کار کنیم بایست ابتدا یک الگوی پیشرفت مناسب تعریف کنیم، افزودند؛ الگویی برای پیشرفت جامعه کارآمد خواهد بود که بتواند ذائقه کلی جامعه را عوض نماید. طبق این الگو جامعه باید طوری ساخته شود که  خود مردم جامعه ما، به سمت اهداف قانون حرکت نمایند نه آنکه قانون را بر جامعه حاکم کنیم.

۵

 

وی با اشاره به اینکه اولین الگوی پیشرفت ما، با عنوان”مرکز و پیرامون” شکل گرفت، عنوان کردند این الگو بر این اساس نوشته شد که یک قوم بر دیگر اقوام رجحان داده شد و یک شهر به عنوان مرکز انتخاب شود و دیگر شهرها و شهرستان‌ها پیرامون آن قرار بگیرند. در این الگو ابتدا انسان شاخص طراحی می‌شود و سپس ویژگی‌های این انسان شاخص از طریق تقویت جاذبه‌های توریستی در پیرامون و سفر انسان مرکز به آن، به دیگر بخش‌های جامعه تسری می‌یابد.

۱۰

متولی امامی افزود هدف ما از طرح الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نه برداشتن علوم بلکه مشخص کردن مرزهای تعامل ما با علم امروز است. در حقیقت الگوی پیشرفت یک الگوی برنامه‌‌ریزی است.برای طراحی یک الگو چند مرحله را بایست اجرا نماییم:

اولین مرحله مشخص کردن مبنای الگوست. مبنای ما در طراحی الگو همان بینش‌ها و اعتقادات توحیدی ماست که هدف از آن نیل به تربیت توحیدی است. دومین مرحله، تعیین نرم افزار علمی الگوی پیشرفت است بدین معنا که اگر علم شما علمی خاص باشد، دانشگاه و حوزه شما هم دانشگاه و حوزه خاصی خواهند بود. راه‌های رسیدن به این علم از طریق فلسفه علم و مباحث آن دنبال می‌شود.

سومین مرحله تعیین جهت این الگوست. جهت الگو از آن جهت اهمیت دارد که برای ما مشخص می‌سازد تاریخ به کدام سمت در حرکت است، بر چه اصولی حرکت می‌کند و هدف تاریخ چیست.این مباحث همگی در رشته فلسفه تاریخ دنبال می‌شود. اما فی‌الواقع چه کسی می‌تواند بر آغاز و انجام تاریخ تسلط داشته باشد تا بتواند حرکت آن را مشخص سازد؟ تنها راه برای تعین جهت، ادیان هستند. فقط ادیان هستند که می‌توانند جهت تاریخ را مشخص سازند. در غرب رشته باستان‌شناسی جایگزین ادیان شد و باستان‌شناسی به جای فلسفه تاریخ نشست.

ایشان در پایان عنوان کردند الگو با قانون متفاوت است. آنچه در جامعه ما بعد از انقلاب اسلامی اتفاق افتاد، قانون‌سازی به جای الگوسازی بوده است. درحالی که الگو روح حاکم بر یک تمدن است و برحسب روحیات مردم نوشته می‌شود. این تعبیر مقام معظم رهبری که می‌فرمایند: “اینکه می‌گوییم ولایت مطلقه فقیه، باید مطلقه باشد به معنای این نیست که او هر کاری بخواهد می‌تواند انجام دهد، بلکه به معنای این است که دین در هر زمانی سیلان و جولان دارد و فقیه می‌تواند در هر زمان برنامه‌ریزی کند. از این رو الگوی پیشرفت، الگویی تدریجی خواهد بود که می‌تواند در هر یک از مقاطع زندگی روح و حیات ایجاد نماید.

لازم به ذکر است که مجتمع فرهنگی شهر که به ‌تازگی در ساختمان سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری کاشان افتتاح شده، محیطی جذاب و زیبا دارد و به همت عده‌ای از جوانان انقلابی کاشان آماده شده است. از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این مجتمع، پاتوق‌های فرهنگی با موضوع هنر انقلاب اسلامی، شب ‌شعر آیینی با حضور شعرای کاشانی در ایام محرم، کتابخانه تخصصی در حوزه‌های مختلفی از جمله، اقتصاد مقاومتی، معماری اسلامی ایرانی و مدیریت شهری و … است. البته محور اصلی برنامه‌ها برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی خواهد بود.

حجت الاسلام متولی امامی

تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس الکترونیکی شمامنتشر نخواهد شد. زمینه ها برای علامتگذاری لازم هستند.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>