به نام خدا

گزارش کارگروه مطالعاتی پهلوی
یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی، نمایش ماهیت حقیقی استکبار جهانی، همچنین قدرت‌های وابسته به آن است. با نظر به این دستاورد مهم از یک سو، و تلاش دائمی استکبار برای تخریب ماهیت اصیل انقلاب از سوی دیگر، به ویژه مسئله تطهیر خاندان پهلوی در حال حاضر، موسسه مطالعات تمدن اسلامی، اقدام به تشکیل کارگروهی ویژه با عنوان کارگروه مطالعاتی تاریخ پهلوی نموده است.
کارگروه فوق فعالیت خود را از از دی ماه سال ۱۳۹۶ در کاشان آغاز نموده و در حال حاضر دارای ۱۴ عضو از جمع دانشجویان می‌باشد. از جمله اهداف این کارگروه می‌توان به مطالعه تاریخ سیاسی اجتماعی پهلوی، ادیان و فرق در دوره پهلوی، جریان‌های مبارزاتی، دیپلماسی خارجی قراردادهای ننگین و اثرات آن بر تحولات جامعه، سیاستگذاری علمی و آموزشی، روشنفکری و غرب‌زدگی، وضعیت اجتماعی، بیکاری و فقر، ساختارهای حکومتی و فسادهای اخلاقی و مالی دربار می‌باشد.

photo_2017-01-28_11-45-07
این کارگروه از ابتدای دی ماه توانسته است طی ۴ جلسه، به بررسی و گفتگو حول دو کتاب بپردازد:
کتاب بحران تمدنی ایران معاصر اثر حجت‌الاسلام و المسلمین متولی امامی مدیر مسئول موسسه، که ذیل مباحث آن، به گقتگو درباره موضوعاتی همچون فرهنگ، تمدن و شاخصه‌های آن، وضعیت کنونی انقلاب اسلامی، چگونگی ظهور بحران‌های تمدنی در ایران، معرفی آشوب‌ها و بحران‌های معاصر و بایسته‌های خروج از آن پرداخته شد.
کتاب تاریخ تحولات سیاسی اجتماعی ایران اثر دکتر موسی حقانی، فصول ۱۶ تا ۲۰ که تاکنون فصل‌های ۱۶ تا ۱۸ توسط اعضا مورد بررسی و گفتگو واقع شده است. اهم مباحث مطرح شده عبارتند از:
زمینه‌های سیاسی اجتماعی ظهور پهلوی‌ها، سکولاریسم و استعمار در ایران، تقابل دولت پهلوی با دین و آیین‌های دینی، مبارزات روحانیون انقلابی، سیاست‌های کلی پهلوی در غرب‌شدگی ایران، صنعت ملی شدن نفت ایران، مبارزات امام خمینی تا پیروزی انقلاب اسلامی.

محتا

تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس الکترونیکی شمامنتشر نخواهد شد. زمینه ها برای علامتگذاری لازم هستند.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>