غرب را فراموش کنید!

حجت‌الاسلام مرتضی روحانی

◀️آراء فلسفی و دیدگاه‌های که در این دوره آموزشی ارائه می‌شود نه آن‌ قدر خام و ناپخته است که انسان بتواند آن‌ها را نادیده بگیرد و نه آن‌ قدر پخته و جاافتاده است که انسان‌ها با دل سپردن به آن‌ها قوّتی بگیرند و بتوانند قدمی فراتر روند. دوره آموزشی والعصر به‌مثابه غذای نیمه‌خامی می‌ماند که به دست گرسنه‌ای افتاده که نه توان گذشت از آن را دارد و نه توان هضم و دفع آن را و به همین دلیل است که تعداد قابل ‌توجهی از دوستانی که در این طرح شرکت می‌کنند و با ایده فکری این طرح همراه می‌شوند اهداف و اغراض پیش از شرکت در طرح را از یاد می‌برند و دیگر نه سودای علم بومی دارند و نه در خود جسارت عبور از غرب ر ا می‌بیند.

◀️در واقع می‌توان گفت که آفت اصلی دوره های  آموزشی غرب شناسی از آن طرف بام افتادن است. روزی دورۀ غرب‌شناسی برگزار شد چون غرب را آن‌گونه که باید و شاید جدی نمی‌گرفتند و اکنون همان افراد غرب را از آنچه هست به جایگاهی والاتر از آنچه که در واقع هست برده‌اند. جایی که تمام امکان‌های تاریخی خود را در ذیل آن فهم و تعریف می‌کنند و راهی برای خروج از غرب‌زدگی خویش نمی‌یابند؛ و باز هم ایدئولوژیک به سخن فردید استناد می‌کنند که گفته بود: «من خود نیز غرب‌زده‌ام».

 

جهت مشاهده فایل روی تصویر کلیلک کنید.

۲

 نامه ۲

تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس الکترونیکی شمامنتشر نخواهد شد. زمینه ها برای علامتگذاری لازم هستند.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>