“جای خالی مردم در روایت انقلاب اسلامی” نام برنامه‌ای بود که از سوی موسسه مطالعات تمدن اسلامی(متا) و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی(راه) به مناسبت دهه فجر و سی و هفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در مدرسه رویش کاشان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور دکتر سید یوسف مرادی برگزار شد به بررسی و تحلیل تاریخ معاصر پرداخته شد و به برهه‌های مختلف حضور و نقش مردم در شکل‌گیری و استمرار انقلاب اسلامی پرداخته شد.

دکتر مرادی با اشاره به دو واقعه مهم در تاریخ ایران معاصر گفت: این دو واقعه مهم قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در واقعه کشف حجاب ریشه داشت. اول اشغال ایران توسط غرب و عدم واکنش اجتماعی سیاسی مردم نسبت به آن بود و دوم ماجرای ملی شدن صنعت نفت بود. حرکتی کاملا مردمی و ملی و البته با رهبری روحانیت که به دلایل بسیار مهم و قابل تاملی از مسیر حقیقی خود منحرف گردید.

با اینکه در ابتدای حرکت ملی شدن صنعت نفت مصدق با کمک و تکیه به روحانیت توانست نهضت را به خوبی جلو ببرد اما بعد از پیروزی نهضت به دلیل بی اطلاعی از روابط بین المللی همچنین بی خبری از زد بندهای سیاسی غرب برای آنکه بتواند مقابل تحریم انگلیسی بایستد به آمریکا تکیه کرد و این خود مقدمه دخالت آمریکا و فراهم شدن زمینه کودتای ۲۸ مرداد را فراهم نمود.

ایشان در ادامه افزود: در دهه چهل ما از حرکت‌های مردمی چندان اطلاعی در دست نداریم اما به دلیل وضعیت افسردگی که بعد از شکست نهضت نفت در داخل جامعه ایرانی به وجود آمده بود از نیمه دوم دهه چهلم شاهد تحولاتی در عرصه هنر بویژه شعر و رمان هستیم. اشعار نیما یوشیج و رمان همسایگی از این دست می باشد. در مقابل سینمای دوره پهلوی نمونه کامل پمپاژ فحشا در جامعه بود.

در دهه پنجاه جریان مردمی در کنار جریان روحانیت، یکی از دوجریان مهمی است که در جامعه ایران به خوبی نمود دارد رهبری این جریان توسط امام خمینی انجام شده است.

بهترین اسناد برای فهم این جریان اسناد لانه جاسوسی آمریکاست.

حای خالی مردم در روایت انقلاب اسلامی

دکتر مرادی با اشاره به فهم درست امام از ظرفیت‌های مردمی افزود: امام خمینی به خوبی قدرت جریان‌های مردمی را دریافته بود. ایشان در جریان افزایش ساعات حکومت نظامی به مردم دستور دادند بیشتر از همیشه در خیابان ماندگار باشند چون از تجربه شکست جریان صنعت ملی شدن نفت به خوبی آگاه بودند.

همچنین امام به فتح لانه جاسوسی آمریکا بسیار اهمیت داده و آن را مهم می دانستند چرا که دخالتگری آمریکا را در جریان کودتای ۲۸ مرداد خوب فهمیده بودند و مایل نبودند این تجربه تلخ مجددا تکرار شود.

آنچه اکنون شاهد آن هستیم این است که بعد انقلاب ظرفیت مردمی به خوبی دیده نشد و بسیاری جریانها آن را به نفع خود مصادره کردند.

هنر و سینمای امروز هم هنوز نتوانسته  این ظرفیت را درک کند و نمایش شورانگیزی از این حضور را در فیلم ها شاهد نبوده ایم….

حای خالی مردم در روایت انقلاب اسلامی

دکتر مرادی در پایان با اشاره به جشنواره عمار گفت: اتفاقات نویی در حال جریان است. جشنواره مردمی عمار، مستندهایی چون مستند طیبه و شاید یکی از فیلم های امسال جشنواره فجر مثل “ماجرای نیمروز” که نگاه مردمی دارد، بتواند نقاط عطفی در نمایش حماسه های مردمی انقلاب باشد.

بعد از پایان صحبت‌های دکتر مرادی فیلم مستند “طیبه” پخش شد. مستند طیبه با موضوع شهیده شاخص سال ۱۳۹۴ استان اصفهان در صدا و سیمای مرکز مبارزین پیش از انقلاب اصفهان در ۵۰ دقیقه تهیه و تولید شده است. او یکی از مبارزین بوده و به دست ساواک دستگیر و در جریان فرار ساختگیی که توسط ساواک ترتیب داده میشه به شهادت می رسد در این مستند به بررسی ویژگی های اخلاقی و شخصیتی این شهیده پرداخته شده و در ادامه فعالیت های مبارزاتی این شهیده به همراه همسرش ابراهیم جعفریان به صورت بازسازی به تصویر کشیده شده است.

لازم به ذکر است این مراسم پنجشنبه شب ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ در دبیرستان رویش کاشان برگزار گردید.

حای خالی مردم در روایت انقلاب اسلامی

تا کنون هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس الکترونیکی شمامنتشر نخواهد شد. زمینه ها برای علامتگذاری لازم هستند.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>